Антонов-124 «Руслан» нового покоління: концепція організації серійного виробництва

3 Лютого 2015

Універсальний гігант

An-124 with cargo

У жовтні 1997 року був встановлений рекорд по вазі перевезеного комерційного вантажу на літаку Ан-124. З Парижа в Доху був доставлений хімреактор вагою 125 тонн, а загальна вага вантажу зі спецоснащенням складала 140 тонн. До речі, після аварії на японській АЕС «Фукусіма», Ан-124 перевозив до Японії 88-тонні насоси фірми Putzmeister. 


Парад ідей

У доповненні до концептуальної версії Ан-124-210 з двигунами Rolls Royce RB211, за ініціативою компанії «Волга-Дніпро» з'явилася концепт-версія Ан-124-102 з розширеним на 2,3 метрів фюзеляжем.

Фото збільшити ⇪

С-5: реінкарнація

У серпні 2014 року були модернізовані 22 літака C-5M Super Galaxy. Літаки модифікувалися відповідно до програми Reliability Enhancement and Re-Engining Program (RERP), яка включає інсталяцію цифрової кабіни та оновлених двигунів GE CF6-80C2 (F138). Ця програма триватиме до 2018 року.

Фото збільшити ⇪


Спадщина до запитання

У 20-му фільмі бондіади «Помри, але не зараз» (Die Another Day, Metro-Goldwyn-Mayer & 20th Century Fox (UK), 2002) літак Ан-124 став одним з головних героїв, який виконує функцію повітряного командного пункту. Літак, як і створений на його базі Ан-225 «Мрія» у фільмі-катастрофі «2012» (2012, Sony Pictures Releasing US, 2009), виживав в самих неймовірних умовах, але в кінці фільму був знищений. 17 грудня 2013 в Москві підписується Угода між Україною та Російською Федерацією щодо відновлення виробництва транспортних літаків Ан-124 «Руслан» з двигунами Д-18Т. Днем пізніше, допрацьовуючий свої останні дні в якості Прем'єр-міністра України, Микола Азаров оголосив про найбільший проект в історії вітчизняного авіабудування і оцінив виручку від продажу 80-ти літаків за проектом у розмірі 12,9 млрд USD. Незважаючи на те, що літаки Ан-124 (рік створення 1982) не випускалися в Росії починаючи з травня 2004 року (а в період з 1995 по 2004 рік на 2-х заводах в Росії та  Україні було вироблено зі старих виробничих заділів всього 4 літаки) - спроби відновлення виробництва «Русланів» здійснювалися не вперше. Починаючи з 2006 року ще за часів українсько-російської комісії «Ющенко - Путін» було підписано угоду про відновлення такого виробництва. Потім були Бізнес-плани та нові домовленості - але виробництво так і не було відновлено. Швидше за все, Угода від 17 грудня 2013 мала рекламний характер та виставлялася на противагу європейському вибору України. До речі, 15 серпня 2014 заступник голови Мінпромторгу РФ Юрій Слюсар заявив, що «російсько-український проект відновлення виробництва та модернізації важкого транспортного літака Ан-124 «Руслан» у зв'язку з політичною ситуацією більше не стоїть на порядку денному».

Особливості проекту

Однією з найбільш капіталізованих компаній світу є інжинірингова фірма Apple, яка безпосередньо в США виробляє один і досить рідкісний сьогодні на ринку комп'ютер Mac Pro. Всі інші свої продукти Apple випускає в Китаї, а вендори та технології набуває по всьому світу. Виробничий аутсорсинг сьогодні є трендом бізнес-процесів успішних компаній, що є серйозним контр-аргументом для тих, хто воліє все робити сам. Запропонована концепція серійного виробництва літака Ан-124 нового покоління ґрунтується на взаємовигідній взаємодії 3-х основних учасників процесу: (1) ДП «Антонов» (інжинірингова фірма / розробник / виробник-виконавець разових замовлень на спеціальні версії літака Ан-124 - Ан-225); (2) Boeing (координатор виробництва та постачання вендорів західного виробництва); (3) Xi'an Aircraft International Corporation (серійний виробник / постачальник для потреб КНР і світового ринку). Літак Ан-124 нового покоління повинен бути адаптований до стандартів НАТО / ВПС США, які також, з великою ймовірністю, будуть схвально прийняті Китаєм. Найважливішими аспектами цієї програми є: (a) економія значних капіталовкладень при постановці на серійне виробництво саме Ан-124: організація виробництва близько 1 млрд USD + проведення необхідних модифікацій 0,5 млрд USD (без урахування будівництва нового цеху остаточного складання в Xi'an Aircraft International Corporation) у порівнянні з 20-25 млрд USD, необхідними для розробки та постановки на виробництво аналогічного літака з «нуля» (на розробку літака A-400M Airbus Military за 10 років витратив 25 млрд EUR); (b) «Антонов» отримує практичну мотивацію перекладу на англійську мову всієї конструкторської документації по проекту, а також переходу на міжнародні стандарти для забезпечення якісної кооперації між партнерами, зосереджуючи в своїх руках ноу-хау, управління, ресурсну політику та перспективи проекту. Орієнтовна вартість нового літака Ан-124 нового покоління на ринку буде близько 300 млн USD, що дозволить мати значну рентабельність.

Кооперація 3-х світів. 

За всю історію Ан-124 створювалося багато різних концептуальних проектів модифікацій і розвитку цього унікального літака. Нашу пропозицію можна розцінити як таку, яка базується на сьогоднішній кон'юнктурі та на принципах побудови успішного бізнесу win-win (переміг-переміг). Ми спробували проаналізувати насамперед кому сьогодні і в найближчій історичній перспективі буде найбільш вигідним відновлення серійного виробництва Ан-124, а також з якими приблизною вимогами до базової конфігурації самого літака таке виробництво буде цікавим для його учасників. ДП «Антонов» має великий історичний досвід розробки транспортних літаків, які займають вагоме місце у ВПС Китаю. При цьому ніша літака Ан-124 в Китаї залишається незаповненою.

Для світового ринку Ан-124 буде представляти довгостроковий інтерес тільки в тому випадку, якщо буде обладнаний сучасним і конкурентоспроможним обладнанням, що стосується насамперед авіоніки та навігаційного комплексу, двигунів з системою FADEC, можливістю оснащення логістичним обладнанням міжнародного стандарту. Для координації постачання таких серйозних вендорів західного виробництва оптимальним може стати співпраця з Boeing, як розвиток аналогічних контактів, які були по літаку Ан-72/74 в 2006 році (див. Newsletter від 30 грудня 2014). Одвічна конкуренція Boeing з Lockheed, а зараз Lockheed Martin; відсутність у Boeing літака аналогічного Ан-124 та наявність у Lockheed Martin такого аналога у вигляді C-5 Galaxy - буде сильним мотиватором для Boeing підтримати проект відновлення виробництва літака Ан-124 нового покоління (з передбачуваною установкою як однієї з опцій оновлених двигунів General Electric CF6 -80C2 (F138) (випущено більше 1700 двигунів цього типу), навігаційного комплексу Honeywell разом з організацією виробництва істотних елементів літака у провідних світових виробників: наприклад шасі у UTC Aerospace Systems і т.д.). Саме ж серійне виробництво, особливо після успішного початку випробувань транспортного літака Y-20 на заміну застарілому ІЛ-76, напевно буде дуже цікаво китайському підприємству Xi'an Aircraft International Corporation (рік створення 1958, кількість співробітників 20.000), що входить в корпорацію AVIC.

AN-124 new generation серийное производство 2


AN-124 new life

Нове життя Aн-124 / Aн-225 

🔳 2015

NEWSLETTER 14 UKR

Друкована версія


ENG RUS
© Pavel Naumenko / Library and Information Science Resources 2014