Транспортні безпілотні літальні апарати

3 жовтня 2013

Вертоліт-вантажівка

Цей безпілотник був побудований в 2011 році на базі американського цивільного вертольота Kaman K-1200 (Kaman Aerospace та Lockheed Martin). Своє бойове хрещення отримав в Афганістані, здійснюючи постачання у підрозділи морської піхоти США. БПЛА здатний перевозити вантажі масою до 2,7 тонни на відстань до 500 кілометрів.

Проект ARES

У 2015 році США можуть почати випробування нового БПЛА, призначеного для виконання різних транспортних завдань. 

(Проект ARES від Lockheed Martin).

Google та БПЛА

Американська компанія Google оголосила про розробку безпілотного літального апарату, який може використовуватися для доставки вантажів. В Google сподіваються, що такі безпілотники можуть використовуватися для ліквідації наслідків катастроф.


Безпілотний ветеран

У Росії влітку 2013 року оголосили конкурс на розробку концепції безпілотного транспортного літака вантажопідйомністю до 50 тонн для здійснення регулярних рейсів. Справа, звичайно, гарна, якби не одне «але». Світова вантажна авіація розвивається вже близько ста років. За цей час була створена величезна інфраструктура: вантажні термінали аеропортів, логістика вантажів, стандарти авіаційних контейнерів і палет. Безумовно, безпілотні транспортні літаки, створені «з нуля» на основі передових технологій справа майбутнього, але при цьому не можна забувати великий парк транспортних літаків, які на основі тих же новітніх технологій можна вже сьогодні переобладнати в безпілотні версії. Тільки вантажних літаків «Антонов» на сьогодні в експлуатації більше тисячі (Ан-12 - 290 літаків (на 2014 рік), Ан-26 - 815, Ан-28 - 61 та інші). Звичайно, велика кількість цих літаків літає вже не перше десятиріччя - але при переведенні в БПЛА-версію цілком можливе подальше продовження їх ресурсів і найголовніше: протягом короткого часу можна створити конкурентний безпілотний вантажний флот


Ан-12 БПЛА: простота і надійність рішення 

Крок за кроком


Нехай поки в US Air Force літак Ан-12 використовується тільки для зйомок касових блокбастерів. Проте Ан-12 версії БПЛА цілком зможе стати привабливою та інноваційною пропозицією.

* Орієнтовна вартість одного такого безпілотника в умовах серійного виробництва становитиме: по (1) пункту - 0,5-0,7m USD; (2) - 3m USD x 4 = 12m USD (new, 2014 price) або 1,2m USD overhaul x 4 = 4,8m USD; (3) 1,2m USD.  Разом: від 6,5m до 13,9m USD + вартість Ан-12.

Вартість інженерних робіт щодо реалізації цього проекту та підготовки серійного виробництва може становити від 15 до 50m USD в залежності від конфігурації виробництва: виїзна модель  з можливістю здійснення переведення у БПЛА в умовах сервісних центрів та / або здійснення виробництва в умовах серійного виробничого підприємства.

Головним аспектом цієї програми є створення наземної системи управління БПЛА, включаючи обладнання спеціальними системами в аеропортах, а також покриття територій за принципом стільникового зв’язку. Зазначене обладнання може бути як мобільним, так і стаціонарним - при цьому найважливішим аспектом має бути вибір міжнародного стандарту каналів управління БПЛА.

На відміну від пострадянських країн, де виробництво літаків Ан-12 було припинено в 1973 році, в Китаї Ан-12 під назвою Shaanxi Y-8 or Yunshuji-8 (Chinese: 运 -8) виробляється з 1981 року (і вже побудовано 120 літаків ). Мало того, на його основі в 2010 році був створений літак Shaanxi Y-9 із збільшеним корисним навантаженням до 25 тонн. На практиці Ан-12 став одним з найбільш ефективних транспортних літаків. У літаку була реалізована успішна комбінація вантажної негерметичної кабіни та герметичної кабіни екіпажу, розділених спеціальною перегородкою. Крім цього в літаку було досягнуте оптимальне поєднання швидкості - висоти польоту - корисного навантаження і розмірів вантажної кабіни.Для переведення Ан-12  в безпілотну версію необхідне вирішення 3-ьох основних завдань*:

  (1) Заміна системи управління літака на електродистанційну систему управління (Fly-by-Wire або Fly-by-Optics);

  (2) Заміна двигунів АІ-20 на двигуни Pratt & Whitney PW-150 series (Canada) з системою FADEC - Full Authority Digital Engine Control (в сервісі з 2000 року);

  (3) Установка на борту літака системи управління БПЛА (супутниковий канал + не-супутниковий канал управління + система автоматичного управління по GPS з можливістю автоматичного польоту в задану точку) 🔳 2013 рік

NEWSLETTER 3 OCT 2013 UKR

Друкована версія


ENG RUS
© Pavel Naumenko / Library and Information Science Resources 2014