Модифікація пілотованого літального апарату в БПЛА

12 Січня 2015

Дрон-винищувач

QF-16 in flight

Boeing в 2014 році мав шість модифікованих QF-16 UAV і планує початок їх серійного виробництва в IV кварталі 2014 року, з очікуваною передачею в експлуатацію у 2015 році. Під час першого випробувального польоту QF-16 UAV був протестований на перевантаженнях 7G, хоча в безпілотної версії QF-16 здатний виконувати маневри з перевантаженнями 9G. 

MQ-8C для флоту 

16 грудня 2014 безпілотний вертоліт MQ-8C Fire Scout (пілотована версія Bell 407) здійснив посадку на палубу есмінця "Jason Dunham» US Navy.


Безпілотна конверсія

Коли у вересні 2013 року відбувся перший політ QF-16 UAV - безпілотної версії всесвітньо відомого винищувача F-16 компанії Boeing, стало зрозуміло, що модифікація пілотованих літальних апаратів в БПЛА стає не тільки експериментом. Paul Cejas, Головний інженер проекту, сказав: «QF-16 UAV ідеальний для операцій на території супротивника та проведення небезпечних місій, при цьому пілоти не піддаються небезпеці». Широкі пілотажні можливості, які не будуть обмежуватися фізичною  витривалістю льотчика, а також відсутність на борту дрона складної і важкої системи життєзабезпечення людини - зроблять переробку існуючих та створення нових винищувачів-дронів головним напрямком розвитку бойового літакобудування. На думку низки військових експертів Lockheed Martin F-35 Lightning II, ймовірно, буде останнім пілотованим винищувачем в арсеналі США. Концептуальний проект конверсії легкого літака V-24 Softex Aero в безпілотний V-24 UAS (як з можливістю використання супутникового каналу управління, так і без нього) підтверджує перспективність цього напрямку інженерних розробок.

Міжнародний досвід: за і проти

Один з перших прикладів конвертації літака в БПЛА був проект Aeronautics Defense Dominator Medium-Altitude Long-Endurance (MALE) UAV (Ізраїль-Австрія) на основі відомого літака Diamond DA42 Twin Star (Австрія). БПЛА Dominator (на фото зверху) використовується ізраїльською армією, крім цього 3 БПЛА були поставлені на експорт: 2 в Мексику (контракт підписаний в 2014 році) і 1 в Туреччину.


Незважаючи на те, що багато творців БПЛА вважають, що спочатку спроектовані БПЛА під конкретні завдання будуть мати більш велику перспективу - переобладнання пілотованих літаків і вертольотів у великі безпілотники дозволять використовувати вже створену сервісну базу, велику кількість запасних частин і головне: досягається значна економія витрат для інжинірингового та виробничого процесу.

Етапи конвертації пілотованого літака в БПЛА. 

Концепція конвертації пілотованого літака V-24 Softex в безпілотник V-24 UAS розроблялася згідно міжнародного тендеру. Головними аспектами були новітність та технологічність підходів, економія коштів і досягнення широкого кола цілей щодо БПЛА-версії (ударний безпілотник, поліцейський, моніторинговий і багатоцільовий БПЛА).


    Послідовність реалізації завдання: (1) Створення попередньої математичної моделі з використанням MATLAB® & SIMULINK®; (2) Адаптація алгоритму управління і проведення необхідних досліджень на пілотованому літаку; (3) Проведення випробувань на базі Замовника в пілотованому варіанті з відпрацюванням системи управління FLY-BY-WIRE або FLY-BY-OPTICS; Проведення польотної програми (з пілотом) зчитування параметрів в режимі автопілотування / уточнення позиціонування антен на ЛА; (4) Уточнення математичної моделі; (5) Створення комплекту конструкторської документації та передача прототипу; (6) Передача технології для самостійного виробництва та проведення робіт по системі управління БПЛА. 

Fly-by-Wire VS Fly-by-Optics V-24
DSCN3845

V-24  (Україна 2014)

INDELA UAS COMPLEX 2013

Усередині наземної станції управління БПЛА (Мінськ 2013)


🔳 2015

NEWSLETTER 4 UKR

Друкована версія


ENG RUS
© Pavel Naumenko / Library and Information Science Resources 2014