Концепція створення швидкісного багатоцільового БПЛА повітряного базування

12 Лютого 2015

Ехо холодної війни

Х-55 tpLCY

При створенні в 1981 році крилатої ракети Х-55 була досягнута велика дальність польоту і малопомітність, висока аеродинамічна якість при мінімальній масі і великому запасі палива. Розміщення на літаку-носії визначало гранично компактні форми ракети і робило необхідним складання практично всіх виступаючих агрегатів - від крила і оперення до двигуна і законцовки фюзеляжу. За створення і освоєння виробництва Х-55 велика група фахівців була удостоєна найвищих державних нагород.


Повітряний старт 

Ця фотографія була зроблена 24 жовтня 1974 року під час першого в історії повітряного старту з борту літака-носія C-5 Galaxy міжконтинентальної ракети Minuteman I. Деякий час по тому саме цей запуск став вагомим аргументом Генрі Кіссінджера при підписанні з СРСР договору ОСО-2 в 1979 році.

Фото збільшити ⇪

Міні-джет 

Завдяки своєму вдалому дизайну, літак Bede BD-5 (перший політ у вересні 1971 року, було випущено 150 літаків) отримав нове життя в 2011 році. На BD-5 було встановлено новий чеський реактивний двигун TJ-100, який зробив цей міні-джет сучасним і доступним сьогодні на ринку.

Фото збільшити ⇪


Бандероль з поверненням

 Крилата ракета Х-55 «Kent» створювалася в СРСР як відповідь на американські ракети BGM-109 Tomahawk (розробка 1972-1980). Заради об'єктивності: і конструктивно, і за льотно-технічними якостями Х-55 (включаючи подальші модифікації) відчутно перевершувала свого іменитого конкурента. Недарма в 1986 році, напередодні краху Радянського Союзу та утворення незалежної України, виробництво ракет Х-55 було переведено з українського Харкова (ХДАВП) до російського Кірова (ВАТ «ВМП Авітек»), де і сьогодні, судячи з інформації ЗМІ, виробляється ця потужна зброя. В еру безпілотних літальних апаратів ідея конструкції Х-55 після переробки, проведення необхідних модифікацій і, головне, забезпечення повернення безпілотника, може виявитися затребуваною в ніші швидкісних (швидкість польоту понад 800 км / год) багатоцільових БПЛА. При цьому використання не тільки повітряного старту, а й системи  повернення БПЛА на повітряне судно (див. Newsletter від 5 вересня 2012 року) - дозволяє оперативно, безпечно і з відносно невеликими витратами забезпечити виконання бойового завдання по (1) моніторингу, (2) оперативної доставці компактних вантажів (до 100 кг) в призначену точку з можливістю десантування вантажу через стулки міні-рампи і (3) потенційне виконання ударного завдання. Принциповою відмінністю концепту БПЛА Kent 2.0 від Х-55 є використання сучасних вуглекомпозитів в якості головного конструкційного матеріалу; двигуна TJ-100 turbojet чеської розробки з системою FADEC і життєвим циклом 3600 льотних годин, а також сучасного блоку поворотних камер в носовій частині БПЛА, розташованого під прозорим скляним обтічником безпілотника.

Особенности проекта

Одним з ключових завдань при створенні концепту БПЛА Kent 2.0 був вибір двигуна.


Справа в тому, що до всіх переваг двигуна типу МС-400 (що використовується на Х-55) повинен бути доданий тривалий ресурс життєвого циклу, так як мова йде про БПЛА багаторазового використання, який повертається. Таким двигуном став TJ-100 Turbojet розробки і виробництва PBS Velká Bíteš (Czech Republic). Після отримання європейської сертифікації та отримання досвіду експлуатації більш ніж 500 двигунів цього типу за період з 2008 року, TJ-100 став оптимальним реактивним двигуном для багатьох інноваційних проектів. При цьому наявність системи FADEC і комфортної ціни приблизно 50 тис EUR відкривають великі бізнес-перспективи.

Традиції та новації. 

В якості літака-носія для БПЛА Kent 2.0 розглядався літак Ан-72 / 74. Тут зіграли насамперед чудові льотно-технічні якості літака, наявність величезного досвіду експлуатації, в тому числі в умовах бойових дій, високе розташування двигунів, можливість розташування БПЛА Kent 2.0 як під крилами на балкових тримачах (версія Ан-72П), так і в барабанному тримачі всередині вантажної кабіни літака.

У концепті БПЛА Kent 2.0 застосовується не-супутникова система управління, яка контролюється безпосередньо з обладнаних робочих місць в кабіні Ан-74 (робоче місце оператора з управління БПЛА та його корисним навантаженням; всього до 8-ми робочих місць). Система управління дозволяє забезпечити одночасне керування по незалежним каналах 8-ми БПЛА на відстані до 100 км від літака-носія. Подальший політ БПЛА Kent 2.0 здійснюється по GPS по фіксованим точкам із загальним часом польоту до 2-х годин. Важливим є можливість виконання завдань БПЛА Kent 2.0 на низьких висотах (від 50 м) зі швидкістю близько 0,7 M. При заході в 100-км зону, БПЛА Kent 2.0 здійснює трансфер зібраної візуальної інформації оператору (при необхідності). Оператор безпілотника, спільно з loadmaster літака здійснюють причалювання і швартування БПЛА Kent 2.0 на Ан-74. Опціонально, в якості літака-носія можуть бути використані Ан-178 або Embraer KC-390. Орієнтовна вартість БПЛА Kent 2.0 становитиме 400-500 тис. USD (тільки безпосередньо сам вироб), що на тлі вартості «одноразових» BGM-109 Tomahawk на рівні 1,59 m USD виглядає вельми цікаво (вартість Х-55 у відкритих джерелах не оголошується, але вона порівнянна з вартістю американської ракети).

An-74 & Kent 2.0 MAIN MAIN 1
IMG 4443 1
IMG 4438

Випробування двигуна TJ-100 Turbojet (Київ, 13 лютого 2015) 


🔳 2015

NEWSLETTER 15 UKR

Друкована версія


ENG RUS
© Pavel Naumenko / Library and Information Science Resources 2014