Система запуску і повернення безпілотних літальних апаратів

5 вересня 2012

Нещодавно

У недавньому минулому ВПС США досліджували можливість використання в якості повітряного авіаносця Boeing 747. Відомий оборонний підрядник розробив концепт, в якому частина внутрішнього простору літака звільнялася і всередину містилися спеціальні «мікро-винищувачі». Концепт поки залишився концептом, так як не було знайдено реалістичних технологічних рішень.

1930-ті роки

ВМС США запускали біплани Sparrowhawk з наповнених гелієм дирижаблів, побудованих компанією Goodyear-Zeppelin.

Ударні БПЛА

Згідно з пропозицією Northrop Grumman, Канада зможе використовувати безпілотник Polar Hawk для моніторингу льодової обстановки з висоти в 18,3 тисячі метрів протягом 33 годин. Вартість одного БПЛА понад 200 млн USD.


Новий погляд

Американці, розвиваючи технології безпілотної авіації, заслужено є в цій справі законодавцями мод. Мільярди доларів бюджетних коштів, витрачених на цю тему не можуть не приваблювати великі корпорації для подальшої модифікації наддалеких ударних і розвідувальних БПЛА. Цікаво й те, що при цьому практично не змінюється початкова концепція: велика дальність - 24-30 і більше годин у повітрі - супутниковий канал керування. Створюючи цю продукцію можна розраховувати тільки на свій внутрішній ринок, та на ринок ще декількох країн таких як Німеччина, наприклад (RQ-4E Euro Hawk за ціною 1,2 млрд EUR за п'ять безпілотників для Бундесверу). Реальні військові конфлікти сучасності показали малу ефективність таких БПЛА для ударних цілей з урахуванням високого ризику втрати дорогого літального апарату в безпосередньому бойовому зіткненні з винищувачем супротивника або наземними засобами ППО. Щойно вилетівшого з однієї з баз ВПС США безпілотника відразу буде зафіксовано супутниковою розвідкою задовго до його прильоту в зону конфлікту. 


Патент на винахід UA 99079 

Великий спектр безпілотних літальних апаратів, створених на поточний час, представляє можливість вибору вже готових БПЛА для повітряного старту і повернення на літак-носій. При цьому доопрацювання таких літальних апаратів, будуть незначними (система швартування і система управління).

Формула винаходу

Система запуску і повернення БПЛА, являє собою літак-носій (1) з вантажним відсіком (5), обладнаним люком (11) і встановленим на рампі люка маніпулятором (10), а також у вантажному відсіку знаходиться необхідна кількість БПЛА (7), підйомник (9) і транспортний візок (8), який виконаний з можливістю руху. Захоплювальний орган маніпулятора (10) виконаний у вигляді арки (12) із двома губками (14), обладнаними телекамерами і електрозамком (13). На боках фюзеляжу безпілотного літального апарата розташовані виступи (15), виконані із можливістю взаємодії з губками маніпулятора. Літак-носій обладнаний окремим відсіком (2) та апаратурою управління безпілотними літальними апаратами (3). Технічним результатом є спрощення процесу повернення безпілотного літального апарату на борт літака-носія разом з підвищенням безпеки і надійності. Літак-носій і безпілотний літальний апарат обладнані лазерною системою орієнтації при швартуванні (17).

Внаслідок на їх основі можуть бути створені спеціальні бойові БПЛА: легкі, маневрені, з невеликим запасом палива і з радіусом віддалення від повітряного центру управління на 50-100 км з максимальним бойовим навантаженням. Такі БПЛА будуть таємно доставлятися до місця військових дій у вантажному відсіку зовні звичайного транспортного літака і після виконання місії таким же чином покидати повітряну зону конфлікту. При цьому вибір типу літака-носія буде визначатися технічними можливостями, відповідністю розміру БПЛА і вантажної кабіни літака, а також необхідною кількістю БПЛА для проведення місії.


Життєздатність комплексу визначається льотно-технічними характеристиками літака-носія, а також використанням на борту літака активних та пасивних методів боротьби проти засобів нападу супротивника. Читати докладніше: Патент UA 99079  

Дата публікації патенту: 10.07.2012 

Автор: Павло Науменко

NEWSLETTER 5 SEP 2012 UKR

Друкована версія


ENG RUS
© Pavel Naumenko / Library and Information Science Resources 2014